Dla dzieci

Sznupek wspiera działania profilaktyczne Eko-art Pszczyna 2010

Data publikacji 11.05.2010

 "EKO- bajka o dzielnym Sznupku i Śmieciowym Smoku" niecodzienną profilaktyką przez teatr

Gra świateł, dźwięków a przede wszystkim gra młodych aktorów poruszyły serca małych widzów. Ponad 1000 dzieci zobaczyło "Eko- bajkę o dzielnym Sznupku i Śmieciowym Smoku". Przesłaniem przedstawienia była profilaktyka przez sztukę. W przedsięwzięcie, mającym nauczyć młodych ludzi jakie są konsekwencje zaśmiecania lasów, zaangażowało się prawie 100 osób. Przygotowania trwały od września zeszłego roku. Samo zbudowanie scenografii i stworzenie strojów dla "leśnych zwierzątek" zajęło cały tydzień. Wszystko po to, żeby uwrażliwiać i uświadamiać, już tych najmłodszych, że sami jesteśmy twórcami wszelkiego zła. Tu, w roli Zła wystąpił Smok Śmieciowy.

Jak każda bajka, i ta również, zawierała morał. Chcąc podkreślić cel bajki, jeszcze przed wejściem  na salę, młodym widzom zostały rozdane cukierki w papierkach. W trakcie przedstawienia, a w sumie odbyło się ich pięć, Wiewiórka pytała dzieci co zrobiły z papierkami. Cóż? Bywało różnie. Należy mieć jednak nadzieję, że wychowawczy charakter bajki nie pójdzie na marne i w przyszłości tego typu edukacja zaowocuje. I..., już nikt, przynajmniej w Pszczynie, nie będzie rzucał papierków na chodnik, ulice, śmieci do lasów, worków z  odpadkami do rowów itd. Ufamy, że od teraz już nikomu do zrozumienia potrzeby dbania o przyrodę nie będzie potrzebny POLICJANT z bloczkiem mandatowym.

Patronat Honorowy nad projektem objęli: Burmistrz Pszczyny, Starosta Powiatu Pszczyńskiego, Komendant Powiatowej Policji w Pszczynie 
 

Przedstawienie wystawiono  19 i 20 kwietnia 2010 roku.