Dzisiejsze działania NURD w powiecie pszczyńskim - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie

Aktualności

Dzisiejsze działania NURD w powiecie pszczyńskim

Data publikacji 08.08.2019

Dzisiaj od rana policjanci prowadzą działania NURD. Stróże prawa zwracają szczególną uwagę zarówno na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, jak i na pieszych łamiących zasady obowiązujących w ruchu drogowym. Mundurowi przyjrzą się też bacznie „zebrom”, przy których niesforni kierowcy zwykli urządzać sobie miejsca parkingowe oraz prędkości, z jaką poruszają się po drogach krajowych i wojewódzkich w okolicach przejść dla pieszych.

Dzisiejsze działania skierowane są do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza w relacji kierowca- pieszy. W ramach działań, stróże prawa przyjrzą się także prędkości, w jaką kierowcy poruszają się w okolicach przejść dla pieszych. Szczególnie w tych miejscach, gdzie ruch jest wyjątkowo duży, a piesi muszą pokonać cztery pasy ruchu. Mundurowi patrolujący dzisiaj m.in. rejon pszczyńskiego odcinka „jedynki” przytaczają przykład niedzielnego przekroczenia prędkości przez kierującą mercedesem. W Kobiórze na DK-1, wcześnie rano, zatrzymali do kontroli kobietę, która na tym odcinku trasy jechała z prędkością prawie 190 km/h. Mieszkanka Czechowic- Dziedzic tłumaczyła policjantom, że zaspała i dlatego się śpieszyła. Chciała zdążyć na autobus do Katowic. Musiała bowiem zawieźć dwójkę swoich dzieci na zbiórkę wycieczki. Do Katowic dojechała z mandatem w kieszeni i punktami karnymi na koncie.

Przypominamy jeszcze o przepisach obowiązujących kierowców przy przejściach dla pieszych.

Kierowcy łamiący przepisy związane z zatrzymywaniem i postojem pojazdu muszą liczyć się z mandatem karnym lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. W przypadku niestosowania się do znaków zakazu zatrzymywania się oraz zakazu postoju, kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Tyle samo wyda za zaparkowanie na chodniku, kiedy nie pozostawi minimum 1,5 metra przejścia dla pieszych.

Za parkowanie w obrębie skrzyżowania oraz na pasach grozi natomiast mandat w wysokości 300 zł. Dodatkowo, takiego niesfornego kierowcę może czekać odholowanie auta, jeśli jego samochód stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa lub utrudnia ruch.

Zgodnie z przepisami, zatrzymanie i postój pojazdu są możliwe tylko w miejscu i warunkach, w których jest on widoczny z dostatecznej odległości dla innych kierowców i nie powoduje zagrożenia ruchu lub go nie utrudnia. Mowa tu między innymi o zakazie parkowania na wjeździe i wyjeździe z bramy, garażu lub parkingu. Kierowca nie może też zapominać o tym, że pozostawiając swój pojazd na drodze, musi go ustawić jak najbliżej krawędzi jezdni oraz równolegle do niej. Musi także pamiętać o stosowaniu się do znaków, które zabraniają parkowania na wyznaczonym odcinku.

W przypadku parkowania w okolicach przejść dla pieszych mowa jest o zachowaniu 10 metrowej odległości przed i za przejściem. Podobnie sprawa się ma na skrzyżowaniu, a także10 metrów od niego. Tam również zatrzymanie i postój są zabronione. Od tych zasad niewiele jest odstępstw: na przykład na drodze dwujezdniowej - jednokierunkowej, dozwolone jest zatrzymanie pojazdu tuż za wyznaczonym przejściem dla pieszych, ponieważ nie utrudnia to widoczności innym uczestnikom ruchu.