Aktualności

Wspólne patrole pszczyńskich policjantów i funkcjonariuszy SOK-u

Data publikacji 26.03.2019

To, co znajduje się w ustronnym miejscu i należy do kolei często pada łupem złodziei. Sprawcy najczęściej skupiają się na trakcji. Jest ona bowiem wykonana z cennej miedzi. Dzisiaj, pszczyńscy policjanci wspólnie z fachowcami straży ochrony kolei patrolowali tereny dworów, torów i skupy złomów. Sprawdzali, czy na kontrolowanej trasie nie wystąpiły żadne ubytki i czy jakakolwiek część zasobów kolejowych nie została sprzedana w punktach skupu metali. Dodatkowo, sokiści szkolili swoich kolegów z patrolu przekazując im cenne wskazówki na temat cech charakterystycznych przedmiotów pochodzących z infrastruktury kolejowej.

Takie wspólne patrole różnych służb nie należą do rzadkości. Mają one służyć wymianie doświadczeń i wzajemnym wsparciu podczas ewentualnych interwencji. To, jak odróżnić pozbawione już otuliny okablowanie wiedzą bowiem najlepiej funkcjonariusze straży ochrony kolei. Tą wiedzą chętnie dzielą się z policjantami opisując im różne rodzaje kradzionych sprzętów, ich wartości i ilości, w których zazwyczaj znikają z torów. Taka wymiana spostrzeżeń stanowi później bogatą bazę informacji o sposobach dokonywania tego typu kradzieży,  miejscach i grupach parających się tego typu przestępczą działalnością.

Dzisiaj, podczas kontroli, towarzyszył mundurowym pies służbowy sokistów. Jak podkreślają funkcjonariusze, jest to niezwykle pomocny w terenie owczarek, szczególnie w miejscach, gdzie tory poprowadzone zostały przez lasy i pola.