Aktualności

Z uczniami o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku

Data publikacji 08.02.2019

Już wkrótce w województwie śląskim rozpoczną się ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży to czas odpoczynku od nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Dla policjantów to czas wzmożonych kontroli pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego samochodów i autokarów przewożących dzieci. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych podczas ferii, pszczyńscy policjanci od kilku tygodni biorą udział w szkolnych pogadankach, aby przestrzec milusińskich przed zagrożeniami i zachęcić ich do przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drogach, w domach i na stokach.

Ferie na drogach

Jak co roku policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą objęci są kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież.

...aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna warto:

- sprawdzić dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii

- poprosić policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktować się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformować o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;

- wezwać Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Ferie w miejscu zamieszkania

Warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Rodzice i opiekunowie powinni też przypomnieć dzieciom o tym, aby:

- do zabaw na śniegu i zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych

- korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp.

- kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych

Ferie na stokach

Mundurowi na nartach przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, zwracają uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na pijanych narciarzy. Sprawdzają też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. W razie potrzeby mogą także udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co ważne, mundurowi patrolują nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi.