Aktualności

"Bezpieczne ferie"- policyjne kontrole zbiorników wodnych

Data publikacji 18.01.2019

W ramach programu ,,Bezpieczne Ferie”, policjanci z Pszczyny baczniej przyjrzą się sytuacji na dwóch największych w powiecie zbiornikach wodnych: łąckim i goczałkowickim. Nie pominą również licznie występujących w parku miejskim stawów i różnego rodzaju sadzawek. Mundurowi będą głównie sprawdzać, czy w ich pobliżu znajdują się dzieci bez nadzoru osób dorosłych.

Dotychczas, w pobliżu żadnego z nich nie napotkano osób, które nierozsądnie korzystałyby z uroków zimy. Pszczyńscy policjanci przestrzegają przed wchodzeniem na lód i zachęcają do korzystania ze sztucznych lodowisk. Część młodych ludzi wyjechała lub już wkrótce wyjedzie na zimowy wypoczynek, większość jednak pozostanie w domach. Niezależnie od tego, gdzie będą odpoczywać, ważne jest, aby czas ten spędzili w sposób bezpieczny.

A oto kilka przydatnych porad, które mogą uratować nam życie na lodzie:

W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.

Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.

Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.

Ratunek na lodzie Zachęcamy również do oglądania filmu instruktażowego nagranego przez policjantów z KWP w Bydgoszczy razem ze strażakami z KMSP w Bydgoszczy.Film dotyczy udzielania pomocy osobie, pod którą załamie się lód.