Aktualności

Rozejrzyj się dookoła… czy "Ktoś" nie potrzebuje Twojej pomocy?

Data publikacji 11.01.2019

Intensywne opady śniegu, wiatr i niskie temperatury, a my siedząc przy kominku w towarzystwie swoich najbliższych najbliższych niejednokrotnie nie przyjdzie nam do głowy Ktoś kogo tym momencie przeszywa śmiertelny chłód. Rozejrzyjmy się wokół naszych „małych ojczyzn”, bo może jest ktoś komu można pomóc, o ile nie osobiście to dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

Zwłaszcza w okresie zimowym zwracajmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, starsze, które nierzadko mieszkają same i nie potrafią poradzić sobie z codziennymi czynnościami, czy ogrzaniem swojego mieszkania. Podejdźmy, porozmawiajmy czy może nasz „sąsiad”/„sąsiadka”nie potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że funkcjonuje wiele placówek, instytucji państwowych, w których taka osoba będzie bezpieczna i otrzyma niezbędną pomoc. Informujmy te instytucje oraz Policję, nie myślmy, że już ktoś inny zapewne to zrobił. Szybka reakcja wobec osoby nietrzeźwej (i nie tylko), która w ten sposób chce się rozgrzać może uratować jej życie. Zachęcamy do korzystania również z dostępnych funkcjonalności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa dzięki którym można Nas również informować o osobach którym konieczne jest udzielenie pomocy (w przypadku zagrożenia życia i zdrowia obowiązkowo prosimy o kontakt telefoniczny).

Policjanci podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych patrolują miejsca przebywania osób bezdomnych i samotnych i każdorazowo przeprowadzają z nimi rozmowy celem nakłonienia ich do zmiany miejsca przebywania na bezpieczne i ciepłe. Raz jeszcze apelujemy do wszystkich, aby każdorazowo informować o niepokojących sytuacjach.