Aktualności

Nie usłyszą samochodów, ale zobaczą ich kierowcy

Data publikacji 17.12.2018

Pszczyńscy policjanci kolejny raz uczestniczyli w spotkaniu z osobami niesłyszącymi. Tym razem towarzyszyła im ekipa telewizyjna realizująca program „Spotkania w świecie ciszy”. Tego typu wizyty przekładają się na zwiększenie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa wśród niesłyszących, a także doskonalenie umiejętności mundurowych w zakresie języka migowego. Pomimo utrudnionego jeszcze kontaktu, policjanci realizują zaplanowany program pogadanek, a po ostatnim spotkaniu i planowanej już wkrótce emisji programu, są pewni, że „Migający” będą widoczni na drodze.

To, że trzeba być ostrożnym na drodze, na przykład kiedy idzie się wzdłuż jezdni lub przechodzi na jej drugą stronę, wie każdy. Jak to jednak wygląda w przypadku niesłyszących? Z pewnością dużym utrudnieniem w tego typu sytuacjach jest fakt, że takie osoby nie słyszą nadjeżdżających samochodów. Oczywiście są w stanie dostrzec je i odpowiednio zareagować, jednak bezapelacyjnie ich szanse znacznie wzrastają, kiedy i one zostają na czas zauważone przez kierowców. Dlatego na ostatnim spotkaniu, policjanci zachęcali "Migających" do noszenia po zmierzchu odblasków. Podkreślali, jak bezcenna może okazać się dla ich życia i zdrowia taka fluorescencyjna kamizelka lub niewielkich rozmiarów odblask. Policjanci tłumaczyli, że przepis nakłada obowiązek noszenia odblasków po zmierzchu jedynie poza obszarem zabudowanym, lecz doświadczenie uczy, że także w przestrzeni miejskiej, takie małe fluorescencyjne elementy bywają bezcenne.

Całość spotkania przebiegła w niezwykle przyjaznej i miłej atmosferze. Dodatkowo, jego przebieg zarejestrowała kamera ekipy telewizyjnej i już wkrótce, dokładnie 28 grudnia, będzie można zobaczyć efekty tej realizacji w kolejnym odcinku „Spotkań w świecie ciszy”.