Aktualności

Z przyszłymi policjantami o pracy technika kryminalistyki

Data publikacji 12.12.2018

Technika kryminalistyki najczęściej można spotkać na miejscu przestępstwa. Ostatnio gościł jednak u licealistów z pszczyńskich klas mundurowych. Jako fachowiec z dziedziny kryminalistyki podzielił się z uczniami wiedzą na temat daktyloskopii i oględzin miejsca zdarzenia. Aspirant podkreślał, że nawet najmniejszy ślad może mieć wpływ na wskazanie sprawcy przestępstwa i dlatego w zawodzie technika ważne są: wiedza, precyzja, doświadczenie i odporność psychiczna.

Młodzież pytała o warunki, w jakich najczęściej przychodzi pracować technikowi kryminalistyki. Interesowały ich także najtrudniejsze i najciekawsze sprawy, z którymi musi zmierzyć się taki policjant. Odpowiadając na pytania, asp. szt. Dariusz Gogol podkreślał, że dzień służby technika zawsze jest inny. Właśnie ta niepowtarzalność czyni tę profesję niezwykłą. Po odebraniu przez dyżurnego zgłoszenia ekipa dochodzeniowo- śledcza wraz z technikiem wyrusza na miejsce zdarzenia. Tam przeprowadzane są szczegółowe oględziny polegające na ujawnianiu i zabezpieczeniu śladów Niekiedy te czynności wymagają od technika niemałej wprawy. Mają na to wpływ podłoże, na którym znajduje się ślad, i panujące warunki atmosferyczne. Taki policjant musi więc wiedzieć, jak go „zapakować”, żeby go nie zniszczyć. Najważniejsza jest jednak psychika. Trzeba mieć stalowe nerwy, co podkreślał aspirant. W tej pracy częsty jest bowiem kontakt ze zwłokami, nie rzadko w stanie rozkładu. Przydaje się też siła i wytrzymałość fizyczna. Dwie walizki sprzętu, aparat fotograficzny i obiektywy to prawie 10- kilogramowy ciężar. Ta praca to nie tylko zabezpieczanie śladów linii papilarnych, ale także mechanoskopijnych, zapachowych i biologicznych. To jednak nie pełen zakres obowiązków technika. Do jego zadań należy również fotografowanie i daktyloskopowanie osób podejrzanych. Ma to na celu umieszczenie graficznych zapisów w odpowiednich bazach danych. Opowiadając o pracy technika kryminalistyki, podkreślał, że wiąże się ona najczęściej z mozolnymi czynnościami odbywającymi się w bardzo trudnych warunkach. Zdarza się też, że jej wyniki widoczne są dopiero po pewnym czasie, niekiedy nawet po kilku latach. Dlatego skuteczność takiego policjanta zależy od jego spokojnego podejścia do zastanej sytuacji, trafnego zlokalizowania i niezwykle dokładnego zabezpieczenia wszystkich śladów.

Aspirant przyznał również, że swoją pracę traktuje jak pasję, która daje mu satysfakcję i poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Chętnie dzieli się nią z innymi policjantami. Możliwość spotkania z licealistami, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą z mundurem, jest dla niego szczególnym wyróżnieniem. Ma bowiem nadzieję, że jego wykłady, warsztaty z daktyloskopii i opowiadania o pracy technika na długo zapadną w ich pamięci, a przekazana im wiedza i późniejsze policyjne szkolenia już wkrótce zaprocentują czyniąc z tych młodych ludzi fachowców z dziedziny kryminalistyki.