Prawo chroni miejsce pochówku człowieka - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie

Aktualności

Prawo chroni miejsce pochówku człowieka

Data publikacji 04.12.2018

Znieważenie zwłok lub miejsca spoczynku wiąże się z 2 latami więzienia. Surowszej karze, bo aż 8- letniej, podlega natomiast sprawca, który dopuścił się ograbienia takiego miejsca. Należy pamiętać, że ograbienie zwłok, grobu lub miejsca spoczynku zmarłego stanowi szczególnie dotkliwy rodzaj znieważenia śmierci. Dlatego też, sprawcy takiego czynu muszą pamiętać, że zgodnie z kodeksem karnym popełniają przestępstwo.

Ostatnim, tego typu zgłoszeniem, przyjętym przez pszczyńskich policjantów, był fakt zaboru z nagrobka lampy. Wyceniony na 500 złotych, wykonany z brązu, element dekoracji pomnika został wyrwany i zabrany przez sprawcę w listopadzie. Zdarzenie odnotowano na terenie cmentarza w Ćwiklicach.

Pszczyńscy policjanci zwracają się zatem z prośbą do świadków tego zdarzenia o kontakt osobisty lub telefoniczny. Prosimy dzwonić wybierając numer telefonu 32 44 93 280.

Pamiętajmy...

Pamięć zmarłych, poszanowanie zwłok i miejsca ich spoczynku to nie tylko kwestia uczuć osób bliskich zmarłemu, ale także wyraz szacunku dla godności człowieka.

Dlatego też naruszenie norm związanych z ochroną miejsc pochówku i czci zmarłych zawarto w art.262 kodeksu karnego. Wymieniono tam dwa rodzaje zachowań godzących w cześć zmarłego, a mianowicie: znieważenie zwłok, prochów i miejsca spoczynku zmarłego oraz ograbienie zwłok, grobu lub innego miejsca spoczynku zmarłego.

Ten drugi rodzaj występku opisuje najczęściej zachowanie polegające na przywłaszczeniu przez sprawcę przedmiotów mających związek z miejscem spoczynku zmarłego. Mogą to być takie przedmioty jak: kwiaty, znicze, wazony, rzeźby, elementy metalowe przedstawiających świętych lub w kształcie krzyża. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku nie ma znaczenia, do kogo należała przywłaszczona rzecz oraz jaką miała wartość materialną.