Aktualności

Pszczyńscy mundurowi podczas Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków

Data publikacji 01.10.2018

Pszczyńscy policjanci i uczniowie miejscowych klas mundurowych włączyli się w działania związane z Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków. Dzisiaj, w wyznaczonych punktach miasta kontrolowali zachowania pieszych i wręczali im fluorescencyjne paski. W ten sposób, mundurowi nie tylko propagowali obowiązek noszenia odblasków, ale także wskazywali zalety świecących elementów i zachęcali do ich noszenia po zmierzchu.

W rejonie dwóch przejść dla pieszych na ul. Dworcowej w Pszczynie policjanci i młodzież z klas mundurowych przekazywali przechodniom elementy odblaskowe. Apelowali o rozwagę w takich miejscach i prosili o przekazanie przekazanych odblasków swoim bliskim, przyjaciołom, rodzinie. Wszystko po to, żeby wraz z nadejściem jesiennej szarugi byli widoczni na drodze.

Pamiętajmy!

Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używaj elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszasz się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Odblaski noś tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych.

Światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów.

Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.

Umieszczaj odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.

Niezależnie od tego gdzie się poruszasz i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, noś elementy odblaskowe.

Koniecznie zadbaj, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.