Jak nie paść ofiarą wakacyjnego oszusta? - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie

Aktualności

Jak nie paść ofiarą wakacyjnego oszusta?

Data publikacji 05.07.2018

Oszuści nie próżnują i z pewnością wakacje nie są dla nich czasem odpoczynku, lecz wytężonej pracy. Jak zatem nie paść ich ofiarą i na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy? Porad jest kilka. Zawsze jednak należy dokładnie przeanalizować wybraną ofertę i rozsądnie ocenić jej realność.

Piękne zdjęcia kurortów, pokoi, czy nawet luksusowych apartamentów i odpowiednio dobrane słowa w opisie to już standard turystycznych ofert. Coraz częściej też, bywają one zgodne z rzeczywistością. Niestety w dalszym ciągu zdarzają się sytuacje, kiedy takie propozycje letniego wypoczynku istnieją jedynie w wyobraźni oszustów. Oferowane przez nich wirtualne kwatery, czy też całe turnusy wczasów, są niczym innym, jak tylko fikcyjnym towarem ich przestępczej działalności. Pamiętajmy, że szybki i łatwy zysk zawsze będzie kuszący dla sprawców. Ważne, aby samemu nie dać się skusić na proponowane przez nich tzw. mega- okazje.

Najpopularniejsze wakacyjne oszustwa dotyczą nieistniejących wycieczek, kwater i biur podróży. Przykładowo, organizator ogłasza się w sieci, proponuje turystom jakąś charakterystyczną dla danego miejsca atrakcję, zbiera od chętnych pieniądze, po czym znika bez śladu. Może to dotyczyć np. jednodniowych wycieczek. Wówczas przecież mało kto zadaje dodatkowe pytania. Zakłada bowiem, że skoro oferta nie jest szczególnie kosztowna i realizowana przez tzw. miejscowego to z pewnością wszystko przebiegnie bez zarzutu. Inną metodą oszustów może być nawiązanie kontaktu z pokrzywdzonymi za pośrednictwem portali społecznościowych i zebranie grupy chętnych osób na tzw. wakacyjną przygodę życia. Tu, m.in. ma skusić daleka wyprawa za niewielką kwotę lub długi pobyt z luksusowo wyposażonym domku za granicą, oczywiście także przy niewysokich cenach.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że taka wycieczka dojdzie do skutku lub dane nam będzie zrelaksowaś się na leżaku przed basenem, musimy zadać sobie trochę trudu i sprawdzić to, co zawiera ulotka lub ogłoszenie w sieci. Najprościej będzie to zrobić za pośrednictwem odpowiednich stron internetowych zawierających opinie innych osób lub wyspecjalizowanych w tym zakresie instytucji, takich jak: centrów informacji turystycznej, Polskiej Izby Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta bądź Gminy właściwych dla siedziby biura turystycznego oraz Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. W takich miejscach na pewno uzyskamy wyczerpujących odpowiedzi na niepokojące nas pytania.

Wracając jeszcze do fikcyjnych kwater, to należy podkreślić, że wakacyjne ogłoszenia dotyczą najczęściej najpopularniejszych miejscowości turystycznych. Oszuści polecają tanie pensjonaty, luksusowe apartamenty, niektóre blisko centrum, a inne w bardziej ustronnej, spokojniejszej części miejscowości. Zasada jest taka, że naciągaczom zależy na szybkim zysku, dlatego też często naciskają klientów na natychmiastową wpłatę pieniędzy. Argumentują to ostatnimi wolnymi miejscami i rabatami przy wpłacie pełnej kwoty.

Tych porad można by mnożyć w nieskończoność. Najistotniejsza jednak dotyczy jednego, a mianowicie tego, że należy zawsze pamiętać iż przestępcza działalność oszustów nastawiona jest na szybki i duży zysk. Jeżeli więc coś dzieje się za szybko, za łatwo i jest tak bardzo atrakcyjne, że wręcz niemożliwe i mamy wrażenie, że jesteśmy wakacyjnie zaczarowani, to w tym samym momencie powinien pojawić się w naszej głowie taki znak STOP! Warto wówczas sobie powiedzieć: „Moment, pracuję ciężko przez cały rok, usługi i przedmioty, za które płacę każdego dnia mają swoją cenę, najczęściej adekwatną do jakości, nikt tak naprawdę nie chce być stratny, a na pewno w szczycie sezonu, tak więc, jeżeli chcę wypocząć i być zadowolony z wczasów muszę to sobie zagwarantować dokładnie analizując i sprawdzając daną ofertę”.

 

Życzymy wszystkim urlopowiczom udanego wypoczynku, właściwych wyborów, bezpiecznej podróży i szczęśliwego powrotu do domu.