Aktualności

O bezpieczeństwie nad wodą na na festynie w Pawłowicach

Data publikacji 20.06.2018

Wysokie temperatury i koniec roku szkolnego mogą oznaczać tylko jedno- wakacje, a tym samym czas wypoczynku nad wodą i w wodzie. Niestety, każdego roku te przyjemne chwile zakłócone zostają liczbą utonięć. By zapobiegać tego typu wypadkom, pszczyńscy policjanci kolejny raz włączyli się w ogólnopolską kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Edukując i informując, starają się dotrzeć do jak największej liczby wypoczywających, szczególnie tych najmłodszych.

Bezsprzecznie, każdy przypadek utonięcia jest ogromnym dramatem dla rodziny i najbliższych ofiary. Wiedzą o tym policjanci, strażacy i pozostałe służby mundurowe, które niejednokrotnie angażowane są w akcje ratunkowe na akwenach. Dlatego pogadanek, ćwiczeń, warsztatów na temat bezpieczeństwa nad wodą nigdy za dużo. Ostatnio, profilaktyk z pszczyńskiej komendy gościł na festynie rodzinnym zorganizowanym na osiedlu w Pawłowicach. Skorzystał z tak dużej frekwencji i przypomniał rodzicom, jak bardzo muszą dbań nad wodą o swoje pociechy, szczególnie na zbornikach niestrzeżonych. Do dzieci i młodzieży zaapelował natomiast o rozsądek. Zachęcał do korzystania z kąpielisk strzeżonych i przekonywał, że pomimo tak młodego wieku, są w stanie wiele zrobić na rzecz bezpieczeństwa, zarówno tego swojego, jak i pozostałych wczasowiczów. Policjant, organizując dla nich mini test, uwzględnił w pytaniach zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy, zagrożeń, środków odurzających i pozostałych czynników mogących mieć wpływ na zachowanie żeglujących i osób przebywających w wodzie. Chcąc udowodnić ograniczenia spowodowane stanem nietrzeźwości, zaproponował wszystkim chętnym kolejny test, a mianowicie przejście slalomu w alkogoglach.

Takich spotkań przez najbliższe tygodnie będzie wiele. Wszystkie będą miały na celu zwrócenie uwagi społecznej na zagrożenia, jakie może nieść ze sobą letni wypoczynek nad wodą. Zgodnie z założeniem kampanii, tak modna w ostatnim czasie rekreacja w tych miejscach powinna pokrywać się z promowaniem odpowiedzialnych postaw wśród osób wypoczywających nad morzec i jeziorami, a w efekcie przyczynić się do ograniczenia liczby utonięć.

Wszystkim turystom, wczasowiczom i odpoczywającym przy ustawionych na podwórkach basenach życzymy wspaniałej pogody, stuprocentowego wypoczynku i tylko miłych wspomnień.