Uważajmy na dzikie zwierzęta na drodze! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie

Aktualności

Uważajmy na dzikie zwierzęta na drodze!

Data publikacji 09.10.2017

Wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia może okazać się bardzo niebezpieczny dla osób podróżujących samochodami. Przekonali się o tym ostatnio dwaj kierowcy volkswagenów, którym o świcie wbiegła na drogę sarna. Na szczęście, żadnemu z nich nic poważnego się nie stało, ucierpiały jedynie karoserie ich samochodów.

Szczególnie ostrożnie należy jeździć w okolicach zalesionych lub tam, gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą. W tych miejscach, zbyt duża prędkość, nawet w zderzeniu z małym zwierzęciem, może okazać się tragiczna w skutkach. Dla przykładu, przy prędkości samochodu 100 km/h zając uderzy w pojazd z siłą przedmiotu o wadze 125 kg, a 20 kg sarny wzrośnie do prawie pół tony. Ustawiony tam znak “Uwaga, dzikie zwierzęta” ma przestrzec kierowców przez niebezpieczeństwem i wezwać ich do spuszczenia nogi z gazu. Oczywiście, jego brak nie daje gwarancji, że nagle przed maskę samochodu nie wskoczą jeleń, sarna lub dzik.

Wiedzą już o tym dwaj mieszkańcy powiatu pszczyńskiego, którzy w piątek po 5 rano jechali ul. Wodzisławską w Studzionce. Kierowca VW Golfa potrącił sarnę, która przebiegała przez jezdnię. Siła uderzenia tak duża, że zwierzę wpadło na przeciwny pas ruchu i upadło na przednią szybę VW Lupo. Kierowca tego samochodu doznał urazu głowy i został przewieziony do szpitala.

Dlatego pamiętajmy!

- Dzikie zwierzęta najbardziej są aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu.

- Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.

- Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Często tkwi w nim tak długo, aż nie pojawi się inny bodziec.

- Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedyńczym osobnikiem mogą podążać kolejne.

- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zmniejsza dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

 

Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać zwierzęcia ani przewozić go w aucie. Niesie to ze sobą ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną, poza tym ranne zwierzę może być niebezpieczne dla człowieka. W takiej sytuacji należy natychmiast zawiadomić policję.

Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji.