Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

Wypadek, czy kolizja?- warsztaty dla młodych kierowców z klas mundurowych

Młody kierowca często nie wie, które zdarzenie drogowe można zakwalifikować jako kolizję, a które jest wypadkiem. Przez laika, te dwa pojęcia często stosowane są zamiennie. Występują jednak zasadnicze różnice dotyczące postępowania uczestników tych zdarzeń. To, oraz przyczyny i skutki powstawania wypadków drogowych omówili z młodzieżą z pszczyńskich klas mundurowych specjaliści z miejscowej komendy policji.

Policjant podkreślał, że w momencie wypadku, kiedy co najmniej jedna osoba straciła życie lub została ranna, należy koniecznie wezwać policję i służby ratunkowe. Wówczas też, nie należy usuwać pojazdów z drogi, ponieważ policjanci będą musieli udokumentować to, co zastali na miejscu. Specjalista przypomniał również o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, włączeniu świateł awaryjnych, ustawieniu w odpowiedniej odległości trójkąta, nałożeniu kamizelek odblaskowych, powiadomieniu niezbędnych służb i przekazania im wyczerpujących danych na temat liczby rannych, ich obrażeń, miejsca zdarzenia, ilości uszkodzonych samochodów i innych informacji umożliwiających dyżurnemu skierowanie na miejsce odpowiedniej ilości załóg pogotowia, straży pożarnej i patroli drogówki. Policjant uwypuklił także różnice pomiędzy wypadkiem, a kolizją. Zaznaczył, że w sytuacji tzw. stłuczki, czyli popularnej kolizji, gdzie nikt poważnie nie ucierpiał, jeżeli jest to możliwe, powinno się usunąć pojazdy z drogi. Przestrzegł przed niestosowaniem się do tego obowiązku i grożącym za to mandatem. Policjant przećwiczył z młodzieżą czynności, które powinien wykonać uczestnik takiej kolizji. Pracując w grupach, uczniowie ustalali sprawcę stłuczki, dane osób uczestniczących w zdarzeniu, dane pojazdów, nazwę ubezpieczyciela oraz numer polisy, szczegółowy opis przebiegu zdarzenia oraz uszkodzeń pojazdów. Specjalista zaznaczył, że w sytuacji, kiedy kierowcy nie są w stanie się porozumieć wówczas należy wezwać policję. Podkreślił również, że po policyjny patrol należy także zadzwonić, gdy zachodzi podejrzenie, że sprawca kolizji był nietrzeźwy.

Policjant omawiając z młodymi adeptami kierownicy problem pijanych kierowców zaproponował im możliwość przejścia przygotowanego w klasie slalomu w specjalistycznych alkogoglach. Chciał, aby każdy z uczniów przekonał się, jak bardzo spada orientacja oraz refleks podczas jazdy na tzw. podwójnym gazie, i jakie mogą być tego konsekencję. Spotkanie ze specjalistą z pszczyńskiej drogówki i policyjnym profilaktykiem odbyło się w ramach kampanii „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie” i miało przygotować nastoletnich uczestników ruchu drogowego do świadomego i rozważnego korzystania z dróg.