Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

Bezpieczeństwo na drodze młodego pieszego, rowerzysty i kierowcy

Obowiązek poruszania się przez pieszego lewą stroną drogi i posiadania przez niego odblasku poza obszarem zabudowanym oraz znajomość przepisów przez rowerzystów - to tylko niektóre zagadnienia poruszone przez pszczyńskich policjantów podczas spotkania z gimnazjalistami z „czwórki”. Mundurowi przypomnieli także, w co powinny być wyposażone jednoślady oraz omówili niebezpieczne sytuacje, z którymi mogą spotkać się na drodze młodzi piesi, rowerzyści i motorowerzyści.

Specjaliści z pszczyńskiej drogówki zachęcali młodzież do noszenia odblasków. Omawiając temat widoczności pieszego po zmroku, posiłkowali się zasłyszanymi podczas codziennej służby opiniami kierowców, własnym doświadczeniem, przykładami zdjęć i filmów, oraz danymi statystycznymi. Policjanci podkreślali, że każdy, nawet najmniejszy element odblaskowy zauważony na czas przez kierowcę, z pewnością zminimalizuje ryzyko potrącenia pieszego. Poruszony został również temat obowiązkowego wyposażenia rowerów i motorowerów. W tym przypadku, uczniowie niestety nie mogli pochwalić się stuprocentowym spełnieniem tych wymagań. W trakcie późniejszej dyskusji, każdy z nich jednak przyznał, że pozbawione świateł, dzwonka i sprawnych hamulców jednoślady, z pewnością stanowią poważne zagrożenie w ruchu.

Uświadamianie w tym zakresie dzieci i młodzieży należy do zadań rodziców, nauczycieli, powołanych do tego instytucji, a także policji. Tylko poprzez wspólną i nieustanną edukację można wypracować u młodych użytkowników dróg bezpieczne zachowania. Tego typu działania profilaktyczne mają więc uzmysłowić im skalę zagrożeń, jakie płyną z bezmyślnego traktowania przepisów, oraz wpłynąć na ich wyobraźnię.