RUCH DROGOWY 2018- wypadki, kolizje, nietrzeźwi kierujący, akcje, działania profilaktyczne (Rok pieszego- 2018)

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach- projekt Edward w Pszczynie

Projekt EDWARD stał się świetną okazją do tego, aby zaprosić mieszkańców Pszczyny do wzięcia udziału w szkoleniu pierwszej pomocy i zachęcić do jeszcze bezpieczniejszego zachowania na drodze. Maluchy miały do tego przekonać pluszaki przekazane przez uczniów miejscowych klas mundurowych, a tych nieco starszych, zapach do samochodu. Wszyscy chętni mogli również pokonać na wózku inwalidzkim przygotowany przez policjantów slalom i przekonać się, jak dużymi barierami w poruszani się może skutkować brawura za kółkiem.

19 września to Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich europejskich krajach prowadzona jest trzecia już edycja akcji pod nazwą EDWARD (Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych), w którą zaangażowana jest również polska Policja. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL oraz popierane przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC). Akcja ma na celu poszukiwanie nowych form aktywności, których nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W Pszczynie, mundurowi zaprosili do przeprowadzenia wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym uczniów pszczyńśkich klas mundurowych i specjalistów od udzielania pierwszej pomocy medycznej. Ratownicy miejscowego oddziału pogotowia uczyli kierowców, pieszych, a także dzieci, jak sobie radzić na wypadku, jak pomóc rannemu, a nawet, jak przywrócić funkcje życiowe takiej poszkodowanej osoby. W czasie, kiedy rodzice ćwiczyli w karetce sztuczne oddychanie lub próbowali swoich sił na wózku inwalidzkim, licealiści i policjanci rozmawiali z dziećmi na temat bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, czy przechodzenia przez przejście dla pieszych. Miłą niespodzianką dla każdego z nich był mały upominek. Za udzielone poprawnie odpowiedzi maluchy dostawały bowiem przygotowane przez młodzież pluszaki, gry planszowe lub puzzle. Zgodnie z zasadą pozytywnego wzmocnienia, miały one przypominać im o zasadach obowiązujących na drodze, m.in. o potrzebie zapinania pasów podczas jazdy samochodem.

Tego typu akcje profilaktyczne z udziałem policji, pogotowia i klas mundurowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dlatego też nie było potrzeby zachęcania kogokolwiek z przechodzących tamtędy pieszych lub parkujacych swoje samochody kierowców, do wzięcia udziału w ćwiczeniach.