RUCH DROGOWY 2018- wypadki, kolizje, nietrzeźwi kierujący, akcje, działania profilaktyczne (Rok pieszego- 2018)

Policjanci kontrolują autokary wycieczkowe

Dla wszystkich rodziców największym skarbem są ich dzieci. Wysyłając swoje pociechy na wycieczki szkolne chcą więc, żeby bezpiecznie dotarły na miejsce. W tym celu, o kontrolę stanu technicznego autobusu i trzeźwości kierowcy proszą policjantów z miejscowej komendy. Wiedzą, że fachowcom z drogówki nic nie umknie i w przypadku złego przygotowania pojazdu do trasy uniemożliwią jego wyjazd.

Przed zaplanowaną wycieczką autokarową bardzo ważne jest sprawdzenie stanu technicznego oraz przygotowania pojazdu i kierowcy do podróży. W ostatnim czasie, kiedy koniec roku szkolnego jest już coraz bliżej, taki policyjny przegląd staje się niemalże codziennością. W Pszczynie, wykorzystuje się do tego obszerny parking znajdujący się przy ul. Bielskiej, obok tamtejszego kościoła. Tak też było dzisiaj, kiedy o 5.30 policjanci rozpoczęli kontrolę autobusu wyjeżdżającego z uczniami pszczyńskiej podstawówki do Kotliny Kłodzkiej.

Przed tak długą drogą mundurowi przede wszystkim sprawdzili przygotowanie kierowcy do przewozu osób. Test wypadł pomyślnie. Mundurowi nie mieli żadnych zastrzeżeń do stanu trzeźwości kierowcy, aktualności wymaganych badań lekarskich i jego ogólnego stanu psychofizycznego. Nie mieli również uwag, co do samego autobusu. Sprawdzili m.in. obowiązkowe wyposażenie pojazdu, sprawność świateł, układu kierowniczego i hamulcowego oraz obowiązujące na trasie dokumenty.

Zawsze warto zadbać o taką kontrolę. Należy jednak pamiętać, że czas potrzebny do jej przeprowadzenia to około 45 minut. Przyjazd autokaru na miejsce kontroli trzeba więc zaplanować odpowiednio wcześniej. Policjanci proszą organizatorów o zgłaszanie potrzeby kontroli z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej kilka dni wcześniej.

Przypominamy, że policjant z wydziału ruchu drogowego nie ma możliwości sprawdzenia stanu technicznego autobusu w 100 % z uwagi na brak urządzeń takich, w jakie są wyposażone stacje diagnostyczne. Zatem, żeby mieć całkowitą pewność, organizator powinien poddać taki pojazd badaniu technicznemu na stacji diagnostycznej.

Zgłoszenie przeprowadzenia kontroli przez policjantów z drogówki, organizatorzy wyjazdów mogą kierować do najbliższych jednostkek. Informację taką można zgłosić osobiście w budynku Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 32 449-32-00 lub do sekretariatu wydziału ruchu drogowego wybierając powyższy numer z końcówką 290.