"Razem bezpieczniej 2017 "- profilaktyka w powiecie pszczyńskim

Tysiące odblasków w trosce o bezpieczeństwo pieszych

Kampania „Powiat Pszczyński - Bezpieczne Miejsce!” trwa już 5 lat. W tym czasie rozdano prawie 45 tysięcy odblasków. W akcję zaangażowani są policjanci, uczniowie klas mundurowych oraz pracownicy starostwa. Fluorescencyjne paski i zwierzaki trafiły do rąk przedszkolaków, uczniów, seniorów, a także innych niechronionych użytkowników dróg. Wręczane były podczas policyjnych pogadanek, spotkań z seniorami i akcji organizowanych przez miejscową drogówkę. Wszystko, w trosce o bezpieczeństwo pieszych.

W dalszym ciągu, policjanci, licealiści z klas mundurowych i starosta pszczyński starają się dotrzeć do pozostałych pieszych, tych małych i tych dużych, aby poprzez mały odblask zwiększych ich bezpieczeństwo na drodze. Te wspólne działania mają na celu ograniczenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych w powiecie. Co roku, do rąk niestrzeżonych uczestników ruchu trafiają tysiące odblasków, a mundurowi podczas policyjnych akcji i pogadanek zachęcają do ich noszenia.

Jedne z działań kampanii dotyczą m.in. Europejskiego Dnia bez Samochodu obchodzonego 22 września. Wówczas, w starostwie pszczyńskim organizowana jest akcja „Zostaw samochód w garażu - odbierz odblask”. Każdy, kto tego dnia przyjdzie lub przyjedzie na rowerze załatwić w urzędzie swoją sprawę otrzymuje element odblaskowy. Starostwo przyłącza się również do działań pszczyńskiej drogówki przekazując odblaski dla wzorowych pieszych i słodkie poczęstunki w ramach grudniowych „Mikołajek”, akcji "NURD" czy „Dnia kobiet”. W trakcie tych działań profilaktycznych, tradycyjnie już, policjantom towarzyszą uczniowie miejscowych klas mundurowym. Wspólnie ze stróżami prawa, zgodnie z zasadą pozytywnego wzmocnienia, nagradzają odblaskiem lub cukierkiem prawidłowo przechodzących przez przejścia mieszkańców. W ramach programu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ” mundurowi spotykają się natomiast z mieszkańcami poszczególnych gmin, aby omówić bezpieczeństwo w rejonach i przy tej okazji poruszyć problem widoczności pieszych po zmierzchu. "Dzień odblasków" i wszelkiego rodzaju organizowane w powiecie debaty również stają się doskonałą okazją, aby dotrzeć z fluorescencyjnym gadżetem i związaną z tym profilaktyką do pieszych. Podczas spotkań z seniorami, mundurowi oprócz wiedzy na temat oszustw na tzw. wnuczka, kopert życia i kart ICE omawiają także zagadnienie związane z brakiem widoczności pieszych w okresie jesienno- zimowym. I w tym przypadku, przybyłe na spotkanie osoby opuszczają salki z jaskrawym paskiem. Policjanci z pszczyńskiej drogówki nie zapominają o odblaskach nawet wiosną i latem. W trakcie organizowanej przed sezonem urlopowym akcji „Sprawdź bezpłatnie swój samochód przed wakacjami!” do możliwości kontroli na stacji diagnostycznej stanu samochodu dołączają swoją fachową wiedzę z zakresu ruchu drogowego i odblaski dla kierowców oraz podróżujących z nimi pasażerów.

Pamiętajmy!

Piesi stanowią grupę najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego. Niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Dlatego przepisy nałożyły na pieszych poruszających się po zmroku drogą poza terenem zabudowanym obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Warto pamiętać, że pieszy poruszający się po nieoświetlonej drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny, a kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20- 30 m. Noszenie odblasków sprawia natomiast, że ta odległość znacznie wzrasta i pieszy widoczny jest już z ponad 150 m.

 

 

  • foto:starostwo
  • foto:starostwo
  • foto:starostwo