"Razem bezpieczniej 2017 "- profilaktyka w powiecie pszczyńskim

"Dzień odblasków" z seniorami z Pawłowic

„Dzień odblasków” był okazją do spotkania pszczyńskich policjantów z seniorami z Pawłowic. Widoczność pieszych na drodze to nie jedyny temat poruszony podczas policyjnej pogadanki. Mundurowi omówili także bezpieczeństwo seniorów w domu, oszustwa na „wnuczka” i założenia „Koperty życia”. Nie zabrakło także dyskusji na temat istoty posiadania odblasków oraz słodkiego poczęstunku z kawą i herbatą. Całość przebiegła w niezwykle miłej atmosferze i z pewnością, już wkrótce, zaowocuje kolejnymi wykładami.

Pierwsza część wykładu była poświęcona bezpieczeństwu w domu i miejscach publicznych, takich jak sklepy, parki, pociągi, czy inne środki komunikacji. Tu, zwrócono również uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Podkreślono, jak istotny dla życia każdego może okazać się niewielkich rozmiarów fluorescencyjny pasek na kurtce. W kolejnej części spotkania scharakteryzowano oszustwo metodą na „wnuczka” i omówiono charakterystykę działania sprawców tego przestępstwa. Przy analizowaniu tych zagadnień policjanci zwrócili szczególną uwagę na problematykę ochrony danych osobowych.

Mundurowi omówili także skierowaną do seniorów, osób przewlekle chorych i przede wszystkim mieszkających samotnie ideę „Koperty życia”. Przekonywali, że przechowywany w lodówce, wypełniony kwestionariusz z danymi dotyczącymi schorzeń, historii choroby, zażywanych leków, personaliów chorego, lekarza prowadzącego i osoby najbliższej, może uratować życie. Podkreślali, że adresowana do lekarzy i ratowników pogotowania koperta stanowi nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej i skutecznej reakcji przez służby medyczne.

W trakcie spotkania przekazywano gościom "Poradnik Seniora", odblaski i koperty życia. Wykład zamknęła dyskusja na temat zagrożeń w gminie, wskazanie sytuacji i miejsc ich występowania. Osoby przybyłe tego dnia do pawłowickiego GOK-u zgodnie stwierdziły, że było to bardzo pouczające spotkanie i dlatego też liczą na kolejne...

 

 

Ładowanie odtwarzacza...