"Razem bezpieczniej 2017 "- profilaktyka w powiecie pszczyńskim

Pszczyński "Dzień odblasków"

Dzisiaj, w całym kraju prowadzona jest akcja profilaktyczna "Dzień odlasków". Jej celem jest zachęcenie wszystkich użytkowników ruchu drogowego do dbania o wspólne bezpieczeństwo. W powiecie pszczyńskim, w przeciągu ostatnich 3 lat, tylko dzięki wsparciu starostwa, rozdano już blisko 30 tys. elementów odblaskowych. Policjanci przekazywali je podczas najróżniejszych działań drogówki i spotkań z mieszkańcami. Dzisiaj odwiedzą seniorów z Pawłowic. Dodatkowo, każdy, kto przekroczy próg starostwa, wyjdzie z fluorescencyjnym gadżetem.

W powiecie pszczyńskim do akcji włączyło się Starostwo Powiatowe, które od 2013 r. w ramach akcji „Powiat Pszczyński - Bezpieczne Miejsce!” rozdało już prawie 30 tys. elementów odblaskowych.  „Dzień Odblasków”  stanowi więc doskonałą okazję, aby w dalszym ciągu promować fluorescencyjne opaski wśród mieszkańców i  zachęcać ich do noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu. Dlatego też, każdy, kto dzisiaj przyjdzie załatwić sprawę w tym urzędzie, będzie mógł odebrać odblask w punkcie obsługi klienta starostwa.

Dodatkowo, powiat pszczyński przeznaczył pulę odblasków na spotkanie pszczyńskich policjantów z seniorami w Pawłowicach.

Pamiętajmy!
Piesi stanowią grupę najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Dlatego przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym nałożyły na pieszych poruszających się drogą poza terenem zabudowanym po zmroku, obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Zgodnie z policyjnymi danymi, pieszy poruszający się po nieoświetlonej drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny, a kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 30 m. Noszenie odblasków sprawia natomiast, że pieszy widoczny jest już z ponad 150 m.