Nie reagujesz - akceptujesz!

Opiekowała się córką mając w organiźmie przeszło 3,5 promila alkoholu

Pawłowiccy policjanci interweniowali w sprawie sprawowania opieki nad małoletnim dzieckiem przez pijaną matkę. Kobieta „zajmowała” się córką mając w organizmie przeszło 3,5 promila alkoholu. Na szczęście, w domu przebywało jeszcze starsze rodzeństwo dziewczynki. Mundurowi ustalają teraz, czy dziecko miało należytą opiekę. W przypadku, gdyby zebrane materiały zaprzeczytyły temu, matka dzieci będzie musiała liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Za narażenie swojej najmłodszej pociechy na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu prawo przewiduje karę nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Po zgłoszeniu kuratora, policjanci udali się pod wskazany adres w Pielgrzymowicach celem weryfikacji otrzymanej informacji i przeprowadzenia ewentualnej interwencji. Z przekazanych ustaleń wynikało, że matka 7-letniej dziewczynki nie była w stanie sprawować właściwej opieki nad swoim dzieckiem. Kobieta spożywała tego dnia alkohol. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało u niej ponad 3,5 promila alkoholu we krwi ( 1,71 mg/l ). Podczas wizyty kuratorów w domu przebywało jeszcze starsze rodzeństwo, nastolatkowie w wieku od 13- 16 lat. Po powrocie ojca, cała czwórka trafiła pod jego opiekę. Natomiast, 36-letnia matka dzieci na izbę wytrzeźwień. Kobieta może się teraz spodziewać konsekwencji prawnych swojego postępowania. Dodatkowo, sprawa zostanie skierowana do sądu rodzinnego.

Obowiązujące w Polsce przepisy prawa karnego oraz prawa wykroczeń przewidują możliwość pociągnięcia rodziców lub opiekunów do odpowiedzialności za brak należytej opieki nad dzieckiem, którego skutkiem może być narażenie dziecka na niebezpieczeństwo.