"Kręci mnie bezpieczeństwo 2018"- profilaktyka w powiecie pszczyńskim

Z niesłyszącymi o bezpieczeństwie

Pszczyńscy policjanci kolejny raz uczestniczyli w spotkaniu z osobami niesłyszącymi. Tego typu wizyty przekładają się na doskonalenie umiejętności mundurowych w zakresie języka migowego oraz zwiększenie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa wśród niesłyszących. Pomimo utrudnionego jeszcze kontaktu, policjanci realizują zaplanowany program pogadanek, a po ostatnich spotkaniach są już pewni, że Migający z Pszczyny będą widoczni na drodze i nie dadzą się oszukać naciągaczom.

Na wcześniejszym spotkaniu policjanci przekazali niesłyszącym kamizelki odblaskowe. Zapewniali ich, że pomimo tego iż nie są w stanie usłyszeć nadjeżdżających samochodów, to z pewnością w takim stroju zdołają dostrzec ich po zmierzchu kierowcy. Zebrani nie mieli co do tego żadnych wątpliwości, wiedząc doskonale, że ich szanse znacznie wzrastają, kiedy odpowiednio wcześnie zostają zauważeni przez zmotoryzowanych użytkowików dróg.

W trakcie ostatniego spotkania, policjanci omówili, a raczej przemigali, temat oszustw. Został on zaproponowany przez samych niesłyszących, którzy podkreślają, że osoby z wadą słuchu, głównie te starsze, są szczególnie narażane na przestępczy proceder wszelkiego rodzaju naciągaczy. Mundurowi poruszyli problem fałszywych pracowników spółdzielni, telekomunikacji oraz akwizytorów. Przestrzegali przed podpisywaniem jakichkolwiek dokumentów w domu i wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób. Przybliżyli również najczęstsze metody działania oszustów i sposoby, które pozwalają ustrzec się przed ich praktykami. W związku z coraz częstszymi oszustwami, podczas których przestępcy posuwają się do powoływania się na nazwy popularnych urzędów, na następną pogadankę zaplanowano prezentację pszczyńskich dzielnicowych. Zostaną zaprezentowane ich zdjęcia i numery telefonów komórkowych. Dzięki temu każdy będący w potrzebie niesłyszący będzie mógł wysłać do swojego dzielnicowego wiadomość z prośbą o pilny kontakt. Przekazana dotychczas im wiedza oraz ta zaplanowana na następne spotkania z pewnością wpłynie na zwiekszenie ich świadomości i tym samym na wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród niesłyszących.

 

  • Zdjęcie wykonane podczas przeprowadzonej przez pszczyńskich policjantów pogadanki na temat bezpieczeństwa niesłyszących pieszych na drodze.